Choroba alkoholowa zalicza się do grupy chorób, które nie są do wyleczenia.

7 lipca, 2021 0 przez admin

Alkoholizm od ładnych już paru lat uważany jest za groźną chorobę. Wpisuje się on w szeroki wachlarz uzależnień, które jedynie za pomocą profesjonalnej terapii udaje się pokonać. Przy czym tutaj należy zaznaczyć, iż pokonanie choroby nie oznacza całkowitego wyleczenia.

 

Choroba alkoholowa należy bowiem do tej grupy chorób, które nie są do wyleczenia. Znaczy to, iż uzależnionym od alkoholu zostaje się na całe swoje życie. Jednak twoje życie może przebiec inaczej. Uzależnienie nie determinuje naszego życia. Aby jednak tak się stało, wymagana jest kompleksowa opieka nad osobą chorą. Jeżeli ktoś pragnie przezwyciężyć alkoholizm, wspaniałym miejscem dla niego jest specjalistyczna klinika ,w której leczenie posiada naprawdę charakter kompleksowy. Pobyt w tego typu miejscu zapewnia 1-szy a także główny warunek skutecznego leczenia – całkowite wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora musi również odbyć detoks. Detoks jest konieczne, nie tylko i wyłącznie do oceny stanu fizycznego osoby uzależnionej, lecz również do uświadomienia jej, jak mocno choroba zakorzeniona jest w jej psychice. Ponieważ w rzeczywistości walka o przezwyciężenie choroby toczy się w głowie chorego. I to dlatego właśnie aspekt psychologiczny choroby alkoholowej jest tak istotny. Wszywka alkoholowa Lublin w każdym przypadku wymaga wielkiego zaangażowania pacjenta. Jeżeli ktoś nie zamierza się leczyć, jeśli nie ma w sobie woli walki, bardzo trudno oczekiwać postępów.

 

Terapeuci wiedząc o tym na początku pracują nad podejściem swoich własnych pacjentów. Tych, którym brak motywacji, próbują bardziej zaangażować. Tych jednak, którzy chcą za wszelką cenę walczyć, wspierają w wzmacnianiu ich determinacji. W momencie gdy czują, iż determinacja jest, że ich pacjent pragnie podjąć walkę, przechodzą do kolejnych etapów. W trakcie następnego etapu terapii próbują dotrzeć do sedna problemu. Bo samo uzależnienie od alkoholu nim nie jest. On jest efektem. Motyw, który popchnął ich pacjenta do nadmiernego picia, pochodzi z zewnątrz. I to jego znalezienie jest wówczas priorytetowe. Dopiero poznanie przyczyny, pozwala podjąć dalszą pracę. To z całą pewnością wymaga nieco czasu. Lecz powinno się go wygospodarować, ażeby w końcu wyzwolić się od demona w swojej głowie, który spowodował, że pacjent znalazł się w takiej a nie innej sytuacji. A gdy to będzie zanami, możemy przejść do kolejnego etapu. Celem tego etapu jest nauczenie pacjenta, jak może sobie radzić w sytuacjach stresujących. Właściwie dlaczego? Ponieważ w szczególności w takich chwilach przychodzi wielka ochota sięgnięcia po używkę. Poza tym pacjent uczy się też odmawiania alkoholu osobom trzecim oraz radzenia sobie ze świadomością, iż nawet jego niewielka ilość może wywołać nawrót uzależnienia.

 

Psychologiczny aspekt leczenia uzależnienia od alkoholu jest niewiarygodnie istotny. Możemy nawet stwierdzić, że nie ma efektywnej terapii, bez spotkań z z psychologiem. Stosowanie leków, owszem potrafi także dać znakomite efekty, ale musi ono być uzupełnione pracą z psychologiem.